Konta młodzieżowe

Dobre konto młodzieżowe powinno podążać za energicznym trybem życia nastolatka. Powinno być tanie w obsłudze i przy okazji mieć walory edukacyjne. Nauka oszczędzania i umiejętność zarządzania własnym, nawet niewielkim kieszonkowym jest kluczowa do utrwalania dobrych nawyków w przyszłości. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnorodnych rodzajów kont dla młodych. Warto zatem poznać zasady działania konta dla młodzieży i sprawdzić aktualne warunki oferowane przez banki.

Czym jest konto młodzieżowe, dla dzieci?

Konto dla nastolatków, podobnie jak klasyczny ROR dla osób pełnoletnich, służy do kilku celów. Główne z nich to przechowywanie i zarządzanie własnymi środkami na rachunku. Z uwagi na przepisy prawa, tylko osoba dorosłą – opiekun prawny może założyć konto dla dziecka. Ponadto, opiekun sprawuje nad nim również odgórną pieczę, dzięki czemu ma kontrolę nad wydatkami dziecka i wpływami na konto. Rachunki bankowe dla dzieci i młodzieży są bardzo elastyczne i wzbogacone o wiele praktycznych narzędzi, które nie tylko ułatwiają obsługę rachunku, ale mają też charakter zabezpieczenia (np. autoryzacja SMS na telefon opiekuna podczas wypłaty środków z bankomatu przez dziecko itp.). Konto dla młodych służy zatem do:

  • Przyjmowania przelewów
  • Wykonywania przelewów
  • Nauki oszczędzania
  • Wypłat z bankomatów
  • Płatności bezgotówkowych

Warto zaznaczyć, że opiekun prawny ma prawo do rozporządzania środkami na rachunku dziecka, ale tylko do określonej kwoty. Według prawa, dziecko do ukończenia 13 roku życia nie ma zdolności do czynności cywilnoprawnych. Jeżeli jednak skończy 13 lat, zdolność ta jest rozszerzana, ale nadal ograniczona. Nastolatek może zatem samodzielnie korzystać z usług bankowości mobilnej, czyli logować się na swoje konto młodzieżowe, ale tylko w zakresie limitów ustalonych przez jego opiekunów (limity ustanawia się podczas zakładania rachunku, ale opiekun może w każdej chwili je zmodyfikować). Po ukończeniu przez nastolatka pełnoletności, nabywa on prawo do samodzielnego, pełnego rozporządzania swoim rachunkiem osobistym. W niektórych bankach, konto młodzieżowe, po ukończeniu przez dziecko 18 lat, automatycznie jest przekształcane na konto dla dorosłych. W innych ofertach, konto młodzieżowe można mieć aktywne nawet do czasu ukończenia 26 roku życia.

Konto oszczędnościowe dla młodzieży a kontrola opiekuna

Według obowiązującego prawa, oficjalny opiekun prawny może dowolnie rozporządzać środkami, które się na nim znajdują, ale tylko do określonej ich wysokości. Teoretycznie każda wypłata, która wynosi więcej niż 5000 złotych może zostać skontrolowana przez bank. Co to oznacza? Chociażby odmowę realizacji wypłaty. Osoby, które planują wypłatę z konta dziecka większej sumy powinny zaplanować to z odpowiednim wyprzedzeniem. Czemu tak się dzieje? W świetle przepisów rodzic lub inny opiekun prawny dziecka, ma prawo do dysponowania środkami, które nie przekraczają zwykłego zarządu majątkiem małoletniego. Jednak w praktyce nie wszystkie banki podchodzą do tego tak surowo i mimo ustalonego prawem limitu można robić operacje na rachunku w kwocie wyższej niż wspomniane 5000 złotych.

Poza ograniczeniem wypłat z rachunku dziecka, opiekun może w zasadzie współkorzystać z rachunku dziecka. Ma do niego pełen dostęp. Może również ustalać limit wypłat z rachunku, autoryzować dodatkowo operacja na rachunku i transakcje bezgotówkowe, a o każdej z nich otrzyma informację SMS-em.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla młodych? Najlepsze konto dla młodych.

W Polsce, osoba niepełnoletnia, może być posiadaczem rachunku osobistego tylko za zgodą opiekuna prawnego. Wiele banków zezwala na otwieranie rachunków bieżących dla dzieci niemalże od razu po ich urodzeniu. Konta bankowe młodzieżowe nie mają opcji debetu, więc może to być bezpieczny sposób na poznanie podstaw zarządzania finansami jeszcze przed przejściem na konto dla dorosłych. Banki oferują również wiele dostępnych metod zachęty dla dzieci, które mogą skutkować nauką i prawdziwą chęcią oszczędzania. Najkorzystniejsze dla gromadzenia środków dla dzieci są oprocentowane, konta oszczędnościowe dla młodych. Co jeszcze należy wiedzieć o rachunkach dla dzieci? Jak znaleźć przyjazny bank dla młodych?

Konto dla młodych powinno charakteryzować się szeregiem zalet, które w całości lub wybiórczo stosują w swoich ofertach banki. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć przede wszystkim koszt prowadzenia konta dla młodych.

Opłaty za konto młodzieżowe

Dobre konto dla młodzieży powinno być bezkosztowe. Oznacza to nie tylko brak opłat za prowadzenie rachunku, ale również brak dodatkowych kosztów za wykonywanie przelewów wychodzących, wypłat środków w placówce i brak opłat za kartę. Warto również sprawdzić, czy wybrane konto dla młodych ma przewidziane dodatkowe koszty za płatności kartą. Jeśli nie, to czy bank ustala odgórnie limit płatności bezgotówkowych, które mają być bezpłatne? Ile kosztują kolejne operacje? To wszystko należy wziąć pod rozwagę przy wyborze konta młodzieżowego.

Konto dla młodych niezależne od rachunku opiekuna

Nie zawsze oferta banku, w którym posiada się swój rachunek ROR jest tak samo atrakcyjna w zakresie ofert na konta bankowe dla młodzieży. Chociaż wybór rachunku dla dziecka w tym samym banku, w którym prowadzi się swój zdaje się być wygodniejszy – nie musi być jednocześnie korzystniejszy finansowo. Niektóre banki wręcz uzależniają możliwość założenia rachunku konta dla młodzieży od posiadania drugiego, klasycznego rachunku dla jego opiekuna. Nie jest to jednak regułą i najlepsze konta bankowe dla młodych można obecnie zakładać oddzielnie, w wybranym banku, który oferuje najlepszą ofertę. Warto jedna mieć na względzie szybkość realizacji przelewów między bankowych, które nie tylko nie są obciążone takimi kosztami, jak przelew błyskawiczny, który może kosztować od 5 do nawet 10 złotych, ale są realizowane niezależnie od pory dnia i dnia tygodnia. To ważne, ponieważ daje opiekunowi możliwość natychmiastowego zasilenia konta dziecka w razie wystąpienia nagłej konieczności.

Konto bankowe dla młodzieży a konto oszczędnościowe

Konto w banku dla młodzieży może być również całkiem korzystnie oprocentowane. Wiele typowych kont dla młodych, umożliwia jednocześnie założenie i prowadzenie dodatkowego subkonta, na które dziecko lub opiekun może wpłacać środki. Zbierane na nim oszczędności są oprocentowane, dzięki czemu z miesiąca na miesiąc skapitalizowane odsetki powiększają sumę oszczędności. Oszczędnościowe konto dla nieletnich jest świetnym sposobem na naukę podstaw ekonomii i finansów w praktyce. Dziecko może przekonać się na własnej skórze jak wygląda proces oszczędzania. Wiele banków oferuje dodatkowe opcje do konta oszczędnościowego dla dziecka. Są to np. dodatkowe programy edukacyjne, które wdrażają nastolatka w świat własnych finansów,  uczą zarządzać własnymi środkami i pomóc zrozumieć jak wygląda i na czym polega oszczędzanie.

Nowoczesne konto bankowe dla nieletnich – aplikacje, dodatki, edukacja

Najlepsze konta dla młodych to nie tylko brak kosztów i atrakcyjne oprocentowanie. Nowoczesne rachunki dla młodych to również dostęp do nowoczesnych i intuicyjnych aplikacji i dostęp do aplikacji mobilnej, dzięki której nastolatek ma możliwość nie tylko swobodnego wglądu w swój rachunek, ale również korzystania z niemal wszystkich rozwiązań, które oferuje nowoczesny, szybko rozwijający się świat finansów. Dotyczy to np. wypłat BLIK, płatności naklejką i wielu innych opcji, z których nastolatek może korzystać podczas codziennego użytkowania konta. Dla młodzieży znaczenie może mieć również możliwość wyboru atrakcyjnej grafiki lub własnego zdjęcia na karcie debetowej – takie opcje również nie są już nowością i wiele banków posiada je w swojej ofercie.

Jak wybrać najlepsze konto dla młodzieży – ranking, porównywarka, czy własne doświadczenie?

W praktyce, najlepszym i najszybszym sposobem na znalezienie dobrego konta dla młodych jest skorzystanie z opcji „konto dla młodzieży ranking”, która uwzględnia wyżej wymienione kryteria i ustawiając konto młodzieżowe hierarchicznie, czyli od najlepszego. Co zatem wpływa na ogólną ocenę konta młodzieżowego? Z pewnością głównym czynnikiem, który jest brany pod uwagę przy wyborze rachunku, jakim jest konto dla młodych są koszty jego prowadzenia. Brak kosztów za korzystanie z rachunku, brak opłat za kartę, transakcje bezgotówkowe, wypłaty z bankomatów i wszelkie inne operacje, jest kluczowy.

W dalszej kolejności ranking uwzględnia dodatkowe promocje połączone z rachunkiem dla nieletnich. Nie bez znaczenia jest również elastyczność i swoboda dostępu do pieniędzy, a także wygodne sprawowanie kontroli rodzica lub opiekuna nad rachunkiem dziecka. Podczas ustalania kolejności kont młodzieżowych w rankingu wzięto również pod uwagę opinię innych użytkowników, dzięki czemu można sprawdzić jak sprawuje się konto w banku dla młodzieży w praktyce, jeszcze przed jego założeniem. Darmowe konto dla młodych nie zawsze bezwzględnie jest bez kosztowe – stąd konieczność poznania wszystkich cech wybranego konta i warunków, które należy spełnić, żeby jego obsługa była bezpłatna.

Wpływ na końcową ocenę atrakcyjności konta dla dziecka ma również jego obsługa – bankowość mobilne, internetowa, dostępne kanały jego obsługi, ale również oferty specjalne – zniżki na zakupy w sklepach stacjonarnych, internetowych itp. Nierzadko można spotkać się również z okazjami typu cashback, dzięki którym możliwy jest zwrot określonej sumy za dokonanie zakupów w sklepie, restauracji lub innym lokalu, który współpracuje z bankiem.

Konto w banku dla młodych – ile lat musi mieć dziecko?

Tak naprawdę konto dla dziecka można założyć praktycznie zaraz po jego urodzeniu. Co więcej, wielu opiekunów tak właśnie robi i wpłaca na nie określoną sumę co miesiąc, jako rodzaj zabezpieczenie na przyszłość. Większość ofert banków umożliwia założenie rachunku dziecku od 0 do 18 roku życia. Dostępne są również rachunki od 0 do 13 roku życia i od 13 do 26 roku życia. Po upływie określonego w umowie czasu, po ukończeniu przez dziecko kolejnego pułapu wiekowego, konto automatycznie zmienia się na konto następne, ale nie zawsze. Niektóre oferty zakładają, że jeśli po upływie 30 dni od ukończenia przez dziecko określonego umową wieku, rachunek automatycznie wygasa (nie oznacza to jednak, że zgromadzone na nim środki przepadają).

Podczas procedury zakładania konta dla dziecka obecny musi być opiekun prawny. Konto dla młodych można założyć szybko i wygodnie – przez internet lub bezpośrednio w placówce stacjonarnej banku – co więcej – nastolatek lub małe dziecko nie muszą być obecni podczas jego zakładania. Opiekun musi jednak wylegitymować się z dokumentu tożsamości i podpisać umowę prowadzenia rachunku. Jaka będzie jego rola? Do czasu ukończenia przez dziecko pełnoletności będzie pełnomocnikiem rachunku, który ma możliwość kontrolowania na nim działań.

Darmowe konto w banku dla młodzieży – kiedy naprawdę kosztuje 0 zł?

Banki dla młodych są bardzo liberalne. W porównaniu z rachunkami dla osób dorosłych najlepsze konto bankowe dla młodych jest naprawdę niedrogie, a nierzadko jego prowadzenie nie jest związane z pobieraniem żadnych opłat. Warto jednak pamiętać, że darmowe konto dla młodych może być czasami tylko wtedy, gdy jego posiadacz spełni określone umową kryteria. Czego można się spodziewać przy wyborze oferty konta dla dziecka za 0 złotych?

Określona liczba operacji bezgotówkowych w miesiącu

Najczęściej brak opłat za wydaną do rachunku kartę debetową jest uzależniony od założonej w umowie o prowadzenie rachunku, liczbie transakcji bezgotówkowych, które należy wykonać w danym miesiącu rozliczeniowym. Może to być np. 5 transakcji kartą w sklepie, lub wypłata kartą środków z bankomatu. Dotyczy to jednak zwykle tylko karty debetowej – przypisanej do rachunku. Jeśli nie wykona się założonego przez bank pułapu operacji, ten ma prawo do pobrania opłaty za kartę, w wysokości zgodnej z tabelą opłat i prowizji. Najczęściej jest to kilka złotych.

Darmowe konto bankowe dla młodzieży za 0 zł a comiesięczne wpływy na rachunek

Przy poszukiwaniu najlepszego i darmowego konta dla młodych, warto wziąć pod uwagę również fakt, czy zwolnienie z comiesięcznych opłat za prowadzenie rachunku nie jest związane z koniecznością dokonywania na nie regularnych wpłat w określonej umową ramową kwocie. Często tak nie jest, ale niektóre oferty zakładają zasilanie rachunku nawet symboliczną kwotą w wysokości 50 złotych. Jeśli przelew przychodzący nie zostanie zaksięgowany w określonym terminie, bank będzie mógł pobrać opłatę za prowadzenie rachunku.

Jak widać darmowe konto bankowe dla młodzieży bardzo często jest uwarunkowane dodatkowymi wymogami, które należy spełnić, aby cieszyć się z konta za 0 zł. W zdecydowanej większości kryteria te nie są trudne do realizacji – stąd wysoka dostępność kont dla młodych za prawdziwe 0 złotych.

Jak znaleźć najlepsze konto dla swojego dziecka?

Z uwagi na niesamowitą wygodę, z którą wiąże się posiadanie rachunku w tym samym banku, poszukiwanie dobrego konta dla nastolatka warto rozpocząć od oferty swojego banku. Tym co jest niesłychaną zaletą jest np. możliwość wykonywania darmowych przelewów międzybankowych, dzięki którym zasilenie rachunku dziecka jest możliwe o każdej porze, niezależnie od dnia tygodnia i sesji elixir ustalonych przez banki. Jeśli natomiast oferta rachunków młodzieżowych w tym samym banku nie jest atrakcyjna, warto skorzystać z niezależnego rankingu konto dla młodych i sprawdzić, które z oferowanych przez banki dla młodych ofert, okaże się najlepsza. Każdy ma inne potrzeby i kryteria wyboru.

Dla jednych najważniejszą kwestią przy wyborze konta będzie brak opłat za jego prowadzenie. Inni skłonią się bardziej ku atrakcyjnemu oprocentowaniu i możliwości założenia subkonta, które będzie dedykowane wyłącznie do gromadzenia oszczędności. Warto pamiętać, że zawsze najlepszym wyznacznikiem wyboru dobrej, atrakcyjnej finansowo oferty jest dokładne zapoznanie się z jej warunkami i tabelą opłat i prowizji. Nietrudno się domyślić, że z uwagi na wiele dostępnych na rynku ofert jest to zajęcie czasochłonne. Alternatywą do wyszukiwania rachunku samodzielnie jest z opcji „konto dla młodych – ranking”, która prezentuje większość, najlepszych ofert kont oszczędnościowych dla młodych.

Konto dla młodzieży jest praktycznym sposobem nie tylko na przechowywanie oszczędności dziecka. Konto bankowe dla młodzieży może być również sposobem na gromadzenie oszczędności na przyszłości dziecka, a nie wiąże się z ryzykiem braku dostępu do środków, tak jak np. w przypadku lokat terminowych. Konto dla nastolatka jest tez świetnym sposobem na naukę oszczędzania i gospodarowania własnymi finansami – pełni zatem aspekt edukacyjny. Ranking kont dla młodych może pomóc w wybraniu najkorzystniejszej oferty i w szybki, prosty sposób prezentuje najważniejsze cechy każdej z ofert.

Minęły bezpowrotnie czasy, gdy oszczędności gromadziło się w przysłowiowej skarpecie, czy śwince-skarbonce. Obecnie nawet dzieci dysponują swymi drobnymi funduszami, otrzymując od rodziców lub dziadków kieszonkowe. Wiele banków wyszło naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi oraz ich opiekunów, i stworzyło funkcjonalne konta młodzieżowe. Oczywiście, dziecko nie posiada pełniej zdolności do czynności prawnych w związku z czym założenie konta bankowego dla dziecka jest możliwe wyłącznie za zgodą jego rodziców. Jeżeli przedstawiciele ustawowi małoletniego wyrażą zgodę wówczas młody człowiek może już samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na jego koncie osobistym. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy nasza pociecha wyjeżdża np. na wycieczkę szkolną. Wiadomo, że posiadanie zbyt dużej gotówki przy sobie jest niebezpieczne, dziecko może bowiem te pieniądze łatwo zgubić lub może zostać okradzione. Konto bankowe dla młodych to świetne rozwiązanie, które eliminuje tego typu zagrożenia. Przy tym konto bankowe dla nieletnich zapewnia dziecku swobodny dostęp do środków finansowych, gdy zajdzie taka potrzeba.

Darmowe konto bankowe dla młodzieży

Oczywiście konto bankowe junior różni się znacznie od rachunków dla dorosłych i odznacza się pewnymi cechami charakterystycznymi, jak:

– cenzus wieku (konto bankowe dla dziecka zakładane jest zwykle dla młodych między 13 a 18 rokiem życia);
– data ważności (gdy młody człowiek stanie się pełnoletni nie może już korzystać z konta na preferencyjnych warunkach dla nieletnich);
– ograniczony wymiar (brak opcji i produktów dodatkowych, z których można korzystać posiadając konto dla dorosłych).

Konto bankowe młodzieżowe jest również przydatne, gdy młody człowiek już w wieku 16 lat postanawia rozpocząć swoją pierwszą w życiu pracę zarobkową. Wówczas jego pracodawca może przelewać wynagrodzenie bezpośrednio na konto młodego pracownika, bez konieczności dokonywania przelewów na rachunki osób trzecich, jak rodzice, czy inni opiekunowie. Rachunek bankowy prowadzony na rzecz nieletniego użytkownika zazwyczaj nie wiąże się z dodatkowymi opłatami i wygórowanymi kosztami. Darmowe konto bankowe dla młodych często nie generuje opłat związanych z dokonywaniem przelewów, wypłacaniem gotówki z bankomatów, czy z korzystaniem z karty płatniczej. Zwykle jest więc bardzo korzystne i opłacalne dla młodego człowieka, przy czym ofert podobnych rachunków jest bardzo dużo, nie warto zatem wybierać pierwszej lepszej, lecz dokładniej przyjrzeć się wszystkim.

Najlepsze konto bankowe dla młodych

Podobnie, jak w przypadku kont bankowych przeznaczonych dla osób dorosłych, nie ma jednej oferty, która zadowoliłaby wszystkich młodych ludzi. Każdy z nich ma różne potrzeby i w różnych celach będzie z rachunku bankowego korzystał. Trzeba zatem wybrać konto optymalne dla siebie. Wśród młodych ludzi powszechne jest korzystanie z innowacyjnych technologii i wszelkiego rodzaju nowinek. Każdy uczeń ma obecnie smartfon, którym posługuje się na co dzień. Nietrudno zatem odgadnąć, iż większość młodych ludzi zapewne doceniłaby opcję korzystania z własnego rachunku bankowego przez Internet. To szybkie, łatwe i efektywne. Młodzi ludzie w większości sytuacji i tak mają zawsze dostęp do mobilnego Internetu, więc mogliby skorzystać z systemu bankowości elektronicznej w każdej chwili. Konto bankowe dla ucznia z pewnością musi więc iść z duchem czasu.

Konta bankowe dla młodzieży- jak znaleźć?

Często jest tak, że rodzice, idąc po linii najmniejszego oporu, zakładają po prostu młodemu człowiekowi konto w banku, w którym sami posiadają rachunek. Nie zawsze jest to mądrym posunięciem, ponieważ bank, który oferuje świetne warunki prowadzenia konta dla osób dorosłych, niekoniecznie musi dysponować równie wartościową ofertą skierowaną dla innej grupy odbiorców- w tym wypadku dla dzieci i ludzi przed 18 rokiem życia. Poza tym, rezygnując z zapoznania się z propozycjami innych banków, sami zamykamy sobie drogę do ewentualnych oszczędności. Ignorancja może stać się zatem przyczyną późniejszych rozczarowań. Kompleksowe i rzetelne spojrzenie na zagadnienie daje wirtualny ranking kont bankowych dla młodzieży. Dzięki niemu można wyszukać najbardziej atrakcyjne oferty różnych banków i porównać parametry poszczególnych konta bankowych dla uczniów. Ranking zawiera najistotniejsze dane, udostępnione w ten sposób, że od razu, jak na dłoni widać różnice pomiędzy ofertami. Nie trzeba dokonywać samodzielnie skomplikowanych analiz lub wgryzać się z przydługie regulaminy zawarte na stronach banków. Ranking ogrom pracy wykonuje za nas, by oceniamy tylko jej efekty i skupiamy się na aspektach dla nas najważniejszych. To daje nam niezwykłą łatwość i prostotę wyboru. Decyzja nie wiąże się już ze żmudnym procesem myślowym, lecz jest podejmowana z przyjemnością. Co ważne, zyskujemy pewność, iż należycie zadbaliśmy o potrzeby naszej pociechy i dysponujemy ugruntowaną wiedzą na temat wybranego produktu. Konto bankowe od 13 lat ma wiele zalet, lecz najważniejszą z nich jest to, że dziecko uczy się odpowiedzialności, oszczędzania i mądrego rozporządzania finansami. Uświadamia sobie, iż pieniądze nie biorą się znikąd, lecz są rezultatem ciężkiej pracy, więc należy je traktować z szacunkiem.