Konto bankowe oszczędnościowe to specjalny rodzaj rachunku bankowego. Jego główną rolą jest powiększanie zgromadzonych tam pieniędzy o określoną sumę odsetek, co zachodzi każdego miesiąca. W porównaniu do konta zwykłego typu, na tym rachunku można oszczędzać, więc jest idealne do wpłacania tam pieniędzy w większych sumach, których nie będzie się w danym momencie wydawać.
Spis treści
Dlaczego mam mieć konto oszczędnościowe, skoro mam już inne, zwykłe?
Rolą rachunku typu ROR jest umożliwienie klientowi łatwego i wygodnego wykonywania codziennych operacji, takich jak różne przelewy, płatności, ale na oszczędzanie nie ma tu za bardzo miejsca. Nawet jeśli konto zostanie zasilone dużą kwotą, po miesiącu, dwóch czy dwunastu ta kwota nie zostanie pomnożona (a nawet jeśli, to będzie to niewielki przyrost). Oprocentowanie tego typu rachunku jest po prostu zbyt niskie. Dlatego właśnie powstały konta oszczędnościowe, służące do magazynowania gotówki i pomnażania jej o comiesięczne odsetki. Wysokość odsetek i inne funkcje takiego konta stanowią bezpośrednie kryterium wyboru. Niektórzy zakładają zwykły ROR i myślą, że skoro mają już jeden rachunek, drugiego już nie potrzebują albo będzie to niewygodne. Są w błędzie, gdyż nie ma najmniejszych problemów, by założyć oba takie konta, nawet w tym samym banku. Często z jednego rachunku można płynnie przelogować się na drugi. Ułatwia to powiększanie kwoty oszczędzonej na rachunku oszczędnościowym, bo przelewy są bardzo proste i szybkie.
Niełatwy wybór?
Choć rozwaga i zaczerpnięcie informacji o nim przed założeniem dowolnego konta są jak najbardziej wskazane, to w kwestii konta oszczędnościowego stają się koniecznością. Tylko najlepsze konto oszczędnościowe, z najwyższym w chwili obecnej oprocentowaniem, pozwoli znacząco powiększyć wpłacone środki. Istota działania takich rachunków jest podobna, więc niezależnie od banku konto oszczędnościowe powiększy oszczędności o pewną sumę, ale różna będzie wygoda korzystania z rachunku i różne same odsetki. Dlatego też niezbędne jest wykorzystanie różnych pomocy, na przykład planując założyć konto oszczędnościowe ranking takich kont dostępny w internecie staje się pierwszym, co należy obejrzeć. Chodzi głównie o aktualne dane na temat oferty banków i możliwość jej porównania. Dane w rankingu prezentowane są w tabeli, która zwiększa czytelność, dodatkowo nierzadko można dostroić wyniki i oglądać te dane, które kogoś faktycznie interesują. Wtedy jest szybciej, do tego można skupić się na najważniejszych kwestiach.
Konto oszczędnościowe – jak działa?
Jak już zostało wspomniane, rachunek oszczędnościowy to rodzaj prywatnego „skarbca”, z możliwością samoistnego zwiększania oszczędności przez narastające odsetki. Banki przeważnie oferują klientom comiesięczny przyrost gotówki dzięki kapitalizacji miesięcznej. Oczywiście z uwagi na specyfikę konta, jest ono najlepsze jeśli korzysta się z niego we właściwy sposób. Warto starać się gromadzić tam jak najwięcej pieniędzy i unikać wypłacania ich bez prawdziwej potrzeby. To najważniejszy zależny od klienta czynnik doprowadzający do większych oszczędności. Oszczędzanie ułatwia sam bank, dzięki któremu można łatwo powiązać konto oszczędnościowe ze swoim głównym rachunkiem i dokonywać na nie darmowych przelewów. Przeważnie instytucja zniechęca klientów do wypłat z takiego konta właśnie poprzez kapitalizację miesięczną oraz brak typowych narzędzi płatniczych (np. karty) – nie są one domyślnie wydawane. Konto jest też obłożone różnymi limitami, na przykład dotyczącymi przelewów. Przy większej ilości niż dopuszczana będą one płatne, co również funkcjonuje jako czynnik zniechęcający.
Konto oszczędnościowe co to i dlaczego warto je mieć
Osoba, która nie do końca wie, jak działa konto oszczędnościowe, a chciałaby takie założyć, ma do dyspozycji potężne skarbnice danych w internecie oraz może udać się do dowolnego banku, by otrzymać odpowiedzi na swoje pytania. W niektórych przypadkach posiadanie konta oszczędnościowego jest bardziej niż korzystne, więc można się spotkać z tym, że doradca po prostu je poleci przy dowolnej wizycie klienta w oddziale. Dotyczy to wszystkich klientów, którzy dysponują sporą gotówką i nie wypłacają jej, bo na przykład chcą mieć pewne oszczędności na przyszłość lub gromadzą je na konkretny cel. Wiele osób przychodzi do banku z wyraźną chęcią założenia takiego konta, bo dowiaduje się, że pieniądze mogą – w dużym uproszczeniu – same na siebie zarabiać. Oczywiście bank dysponuje przeważnie tego rodzaju produktami i z chęcią dobierze zainteresowanemu klientowi określoną ofertę. To jednak półśrodek, gdyż nie ma gwarancji, że akurat w tym banku uzyska się najlepsze warunki prowadzenia konta oszczędnościowego. Znacznie korzystniej jest samodzielnie poszukać dobrej oferty.
Konto oszczędnościowe – gdzie najlepiej?
Wiedząc, jak działa konto oszczędnościowe, można zainteresować się bliżej ofertą banków w tym zakresie. Można odwiedzić kilka placówek i przekonać się osobiście, jakie proponują korzyści i jaka jest wysokość odsetek, można przejrzeć strony internetowe banków, można porozmawiać z doradcami. Jeszcze innym sposobem jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanych rankingów. W takich zestawieniach prezentowane są aktualne i rzetelne dane, a więc użycie narzędzia pozwoli łatwo poznać obecną sytuację na rynku i zdecydować się dość szybko na bank, który po prostu ma najlepszą ofertę. Konto oszczędnościowe nie jest byle jakim rachunkiem, służy jako oprocentowany magazyn pieniędzy, więc wskazane jest zastanowienie się choć chwilę nad właściwym wyborem. Trzeba to zrobić rozsądnie, na przykład nie kierując się wyłącznie wartością oprocentowania rocznego, jaka bywa podana przy ofercie, ale przeliczyć, jakie będą rzeczywiste zyski co miesiąc przy założeniu miesięcznej kapitalizacji. Jeśli używa się rankingu lub np. porównywarki, otrzymuje się takie dane „na tacy”.
Konto oszczędnościowe – porównanie
W zestawieniach łatwo porównać ze sobą interesujące kogoś właściwości poszczególnych rachunków oszczędnościowych. Oczywiście pierwszy ważny czynnik to już wspomniane oprocentowanie, ale łatwość czy wygoda korzystania z konta liczy się również. Warto zwrócić uwagę na wysokość wszelkich ewentualnych opłat. Należy wiedzieć, że oprócz oprocentowania rachunek będzie również opodatkowany, więc pewna część odsetek pozyskanych w ciągu miesiąca zostanie zabrana na ten cel. To oznacza, że warto przeliczyć wszystkie koszty właśnie przy użyciu porównywarki, ponieważ może się okazać, że prowadzenie rachunku okaże się mało opłacalne. Są oferty, które nie zakładają prawie żadnych dodatkowych opłat, na przykład konto otwiera się całkowicie za darmo i nic nie płaci ani za korzystanie z niego, ani za pewną ilość przelewów (rzadko kiedy potrzeba ich więcej niż zapewnia to limit). Wystarczy więc rozejrzeć się i wybrać najlepszy bank. Metoda łatwego zakładania konta oszczędnościowego w tym banku, z którego korzysta się od lat w związku z rachunkiem zwykłym, nie zawsze działa. Być może inna placówka oferuje znacznie bardziej korzystne oprocentowanie.
Czy można prowadzić konto oszczędnościowe przez internet?
Dostęp do swoich pieniędzy przez internet okazuje się bardzo korzystny nawet w przypadku rachunku oszczędnościowego. Nie trzeba wychodzić z domu, a zlecenie przelewu to jedno kliknięcie i do tego można to nieźle zautomatyzować. Obecnie więc posiadanie konta oszczędnościowego z możliwością obsługi przez internet jest przydatne, a wręcz zalecane. Konto oszczędnościowe online to po prostu znaczna oszczędność czasu, a przecież czas to pieniądz. Pozostałe funkcjonalności takiego rachunku pozostają bez zmian, można więc przy wyborze kierować się ogólnymi kryteriami. Oczywiście, tak samo jak prowadzenie, jak najbardziej możliwe jest założenie konta oszczędnościowego bez wychodzenia z domu. Tak otwarty rachunek zacznie w krótkim czasie działać i zaraz po tym będzie można umieścić na nim pierwsze pieniądze. Odpowiednia aplikacja czy chociażby panel bankowości elektronicznej umożliwią podgląd prawidłowego działania konta, będzie można na przykład weryfikować wysokość comiesięcznych odsetek bez regularnego biegania do banku i sprawdzania tego samodzielnie.
W zasadzie od dekady internet silnie się rozwija. Wraz z nim do przodu idą wszystkie branże, które skupiając tam swoje oferty i usługi, pozyskują wielu klientów. Telewizja jest przeżytkiem. Teraz setki sloganów widzimy oglądając filmik na youtube czy choćby podczas kupowania przez nas butów na zimę. Tzw. Ads’y są wszędzie, a specjaliści w tej branży starają się o jak największą uwagę obserwatora, często stosując psychologiczne zagrywki. W branży finansowej widać to szczególnie. Jest ona stawiana na podium, z tego względu, iż pieniądz jest przedmiotem pożądania i kontrowersji. Bankowość silnie odcisnęła swoje piętno w internecie. Rozmaite reklamy, atrakcyjne oferty czy różnego rodzaju skuteczne kampanie zachęcające do skorzystania z ich szerokiej gamy produktów. Ludzie zaczęli korzystać z internetowej bankowości. Jest ona dużo wygodniejsza od załatwiania wszystkich spraw w lokalnej filii. Ludzie żyją w dużym pośpiechu, dlatego znaczna większość społeczeństwa posiada konta, z których za pośrednictwem sieci realizują wszystkie czynności transakcyjne takie jak przelewy wychodzące. Głęboko rozwinięte funkcje aplikacji mobilnych jak przelewy cykliczne, które za pośrednictwem algorytmu spłacają nasze raty, czy te zdefiniowane-zapamiętujące dane i przyśpieszające wszystkie procesy obiegu internetowej gotówki. Bogata oferta jaką stworzyła nam bankowość jest zdecydowanie bardzo dużym postępem. Zwłaszcza, że od kilku lat panuje duża moda na zakładaniu kont oszczędnościowych, dzięki którym ludzie mogą zachować swój grosz i wypłacić w razie nagłej potrzeby.
Czym jest konto oszczędnościowe? Jak działa konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe to nic innego jak rachunek bankowy, który w zestawieniu do standardowego ROR-u, jest oprocentowany. Dzięki takiemu zabiegowi, co miesiąc do naszego konta zapisywane są odsetki. W tym artykule zobrazowane będzie najlepsze konto oszczędnościowe, a także czym się kierować przy wyborze banku oferującego właśnie taki rodzaj rachunku bankowego. A także dlaczego organizowanie swoich oszczędności na zwykłym ROR-rze jest dla nas niekorzystną praktyką, którą nadal stosuje wiele osób w Polsce. Często ludzie słysząc już tą bardzo spopularyzowaną nazwę, nie wiedzą czego się spodziewać i pytają „Konto oszczędnościowe co to?”. Teraz już drogi czytelniku, będziesz wiedział jak odpowiedzieć na tą sentencję.
Konto oszczędnościowe jak działa?
Pozornie może wydawać się zwykłym rachunkiem bankowym. Ma swój numer, wykonujemy z niego zwykłe przelewy, można nawet podpiąć pod niego kartę debetową. Z różnicami spotykamy się w momencie porównania w tabelę oprocentowania, opłat i prowizji pobieranych przez bank. W tym miejscu dostrzegamy wyraźny kontrast. W gruncie rzeczy konto oszczędnościowe jest „inne”. Ma swoje plusy, ale także minusy.
Konto oszczędnościowe porównanie
Jedną z największy zalet jest:
-Lepsze oprocentowanie w porównaniu do standardowego rachunku bankowego. (w taki właśnie sposób uzyskujemy znacznie lepsze odsetki)
Jednak jest też pewien minus, który nadaje takiemu rodzaju konta też specyficzny charakter:
-Część opłat podlegających pod konto oszczędnościowe znacznie różni się od tych na zwykłych rachunkach bankowych. Bazując tutaj na przykładzie przelewu standardowego. Zazwyczaj na kontach oszczędnościowych mamy do dyspozycji tylko jeden darmowy przelew w miesiącu. Pozostałe kosztują, prawie zawsze jest to kwota do dziesięciu złotych, jednak nawet taki ułamek kilka razy w miesiącu skutecznie uszczupla nasze pieniądze. Patrząc na to z drugiej perspektywy, z tego powodu pieniądze z konta oszczędnościowego wypłacane są znacznie rzadziej niż ze zwykłego. Dlatego ludzie, zamiast wydawać, oszczędzają pod przymusem płacenia wysokich prowizji.
-Ponadto, nie zawsze można założyć konto oszczędnościowe w banku nie posiadając tradycyjnego rachunku w tej samej korporacji. Zdarzają się sytuacje, w których prowadzenie standardowego internetowego konta jest bardzo korzystne w firmie Y, ale tego samego,z tym że oszczędnościowego ,podpiętego pod tą samą strukturę-już nie. Co w takiej sytuacji? Ano niestety, jesteśmy zmuszeni do założenia tradycyjnego konta w zupełnie innej spółce, żeby potem założyć to oszczędnościowe, na którym nam zależało. Nie jest to reguła, natomiast bardzo często właśnie tak to wygląda.
Najlepsze konto oszczędnościowe powinno tak naprawdę cechować się jedną, ważną rzeczą. Mianowicie, jego saldo powinno być zaplanowane tak naprawdę na jedną rzecz, jeden cel. W ten sposób będziemy mogli skutecznie zaprowadzić porządek prowadząc nasz zaoszczędzony grosz na osobiste cele, marzenia czy inwestycje. Ściśle określone, dedykowane, oszczędnościowe konto w banku pozwoli nam jasno określić szufladkę, do jakiej wkładamy część naszego przychodu.
Konto oszczędnościowe ranking. Konto oszczędnościowe gdzie najlepiej?
W zasadzie ciężko jest tutaj mówić czy możemy sklasyfikować na zasadzie rankingowej banki stwarzające nam korzystne i korzystniejsze oferty. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystko zmienia się w tej branży jak w kalejdoskopie, warto jest zgłębić swoją wiedzę dotyczącą obecnych ofert. Takie działanie da nam pożądanych i wymierny efekt, ponieważ będziemy wiedzieli, czego możemy oczekiwać, a czego nie. Jest to gra warta świeczki, dlatego uważnie czytajmy i obserwujmy nowe finansowe propozycje wytaczane osobom prywatnym przez duże korporacje bankowe. Przeanalizujmy od samych fundamentów także częsty przymus zakładania nowego konta ROR w banku, w którym docelowo chcemy posiadać nasze oszczędności. Bierzmy pod uwagę także ofertę rachunku standardowego, ponieważ w jakiś sposób to też będzie się na nas odciskać posiadając tam swoje pieniądze. Przydatną rzeczą mogą być portale tworzące treści dotyczące szeroko pojętej bankowości. Na tej zasadzie specjaliści zatrudnieni w firmie, tworzą swoiste „podium” ofert najbardziej atrakcyjnych dla osób prywatnych. Ważne jest też to, żeby strona na, której weryfikujemy owe dane była całkowicie niezależna. Czasami bywa tak, że portale opłacane są przez banki, a co za tym idzie, ludzie zakładają setki kont na mniej korzystnych warunkach. Sugerujmy się sprawdzonymi przedsiębiorstwami.
Konto oszczędnościowe online. Jak to działa w sieci?
Oczywiście takim rodzajem usługi możemy zarządzać również w internecie czy aplikacji mobilnej. Jak już zostało wcześniej wspomniane, najbardziej różni się to faktem taryf,opłat i prowizji. Pozostałe kwestie dotyczące administracji tego typu kont pozostają absolutnie niezmienne, czyli identycznie jak w ROR-rze. Ułatwia nam to bardzo sprawę, ponieważ nie musimy uczyć się od samego gruntu swoistego BHP związanego z czynnościami rozporządzającymi.
Jakie jeszcze możemy uzyskać przydatne informacje na temat konta oszczędnościowego? Co warto wiedzieć? Zapoznajmy się z tą listą:
1.Przede wszystkim, jego oprocentowanie zależne jest bezpośrednio od stóp procentowych ustalanych przez narodowy bank polski. Na składowe wchodzi tutaj poziom inflacji, ogólnej sytuacji gospodarki państwa. Im większa jest inflacja, tym na niższe stopy procentowe możemy liczyć chcąc założyć konto oszczędnościowe.
2. Odsetki na kontach oszczędnościowych zazwyczaj naliczane są co miesiąc. Przez takie działanie, kwota od której naliczane są odsetki będzie wyższa. Jest to ilość składająca się na Twój kapitał i już dotychczasowy, wypracowany procent.
3.Od Twoich naliczony odsetek co miesiąc bank pobiera podatek od zysków. Jest to dziewiętnaście procent. Niestety, nie mamy wpływu na opodatkowanie przez rząd. Możemy mieć tylko nadzieję, że w raz z biegiem czasu sytuacja ta może być lepsza.
4.Oprocentowanie, które oferuje bank w całości oparte jest tylko i wyłącznie na skali rocznej. Oznacza to, że kapitalizacja miesięczna, to trzy procent podzielone na dwanaście miesięcy. Pamiętajmy także o ustawowych dziewiętnastu procentach.
5.Prowadzanie konta oszczędnościowego powinno być całkowicie bezpłatnym działaniem. Bank wystarczająco zarabia na tym, że deponujesz pieniądze w ich filii,a nie innej. Jeśli firma żąda od Ciebie pieniędzy za założenie tego rodzaju rachunku… Z pewnością możesz znaleźć korzystniejsze oferty w szeroko pojętej branży bankowości.
Generalnie rzecz biorąc, konto oszczędnościowe to świetny wynalazek na miarę XXI wieku. Nauka oszczędzania to naprawdę nie jest łatwa rzecz. To długotrwały, żmudny proces wymuszający na nas zmianę dotychczasowego myślenia. Każde pieniądze da się odłożyć, nieważne ile zarabia człowiek. Jakiś procent zawsze może pozostać w zasięgu naszej ręki, tym samym odkładając na nasze wymarzone gadżety. Problem tkwi raczej w sposobie myślenia człowieka. Ścieramy się tutaj z euforyczną myślą, kiedy pod koniec miesiąca mamy jeszcze te pięćset złotych na koncie i wiemy, że możemy poszaleć i je wydać. I tutaj pies pogrzebany. Bo właśnie w tym momencie, zamiast odłożyć, zaoszczędzić i pomyśleć „na chłodno” o zaletach włożenia gotówki do skarbonki, myślimy raczej o mocno zakrapianej alkoholem imprezie w weekend, lub innego rodzaju krótkotrwałej przyjemności. W ten sposób pozbawiamy się pieniędzy co do grosza, nie sprawdzamy ceny podstawowych produktów , co zazwyczaj robiliśmy i bawimy się do pierwszego, i tak cały czas. Trzeba nauczyć się pewnych rzeczy i zakodować je w naszej głowie, systematycznie powtarzać.Oszczędność to inwestycja. Przyniesie ona nam naprawdę dużo szczęścia i nauczy pokory, jeśli tylko będziemy nastawieni na realizację naszego celu. Konto oszczędnościowe bardzo pomaga w takiej odmianie. Po części zmusza nas do odkładania pieniędzy przez wysokie prowizje i opłaty. Jest to komponent, który naprawdę skutecznie może nam pomóc w realizacji naszych marzeń. Założenie konta bankowego, nawet jeśli kapitalizacja nie będzie mocno zadowalająca, jest bardzo pożądaną rzeczą. Uczy to nawyku oszczędzania pieniędzy. Ponadto, po pewnym czasie zrozumiesz, że to pieniądze mogą pracować na Ciebie. Trzymanie pieniędzy na zwykłym rachunku jest kompletnie niekorzystne ze względu na wszechobecną inflację, dlatego warto podjąć jest ten jeden krok, który być może nauczy nas innego sposobu myślenia i nowych schematów.