Konto dla studenta

Młodzi ludzie, którzy osiągnęli już pełnoletność i właśnie wkraczają w dorosłe życie, muszą zmagać się po raz pierwszy z wieloma dylematami. Jednym z nich jest kwestia, jakie konto bankowe dla studenta wybrać spośród całego wachlarza dostępnych możliwości. Młodzi ludzie u progu dorosłości liczą każdy grosz, ponieważ często muszą samodzielnie utrzymać się na stancji, czy w internacie. Zakup podręczników i pomocy naukowych również pochłania sporą część ich ograniczonych funduszy. Do tego dochodzą opłaty, które musi ponosić każdy dorosły śmiertelnik. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie, rozpoczynający studia, imają się także różnych zajęć zarobkowych. Często jednak zwyczajnie brakuje im na to czasu lub mogą pracować wyłącznie w ograniczonym wymiarze. Środki uzyskiwane od rodziców, czy krewnych także mogą nie być imponujące. Studenckie konto bankowe powinno więc być przede wszystkim tanie, by zminimalizować comiesięczne koszty ponoszone przez młodych ludzi w związku z różnymi wydatkami. Najlepsze konto bankowe dla studenta to z pewnością takie, które pozwoli zaoszczędzić. To jednak nie jedyne kryterium, na które warto zwrócić uwagę.

Studenckie konto bankowe

Co to jest rachunek studencki?

Konto bankowe dla studentów zazwyczaj opiera się na preferencyjnych warunkach skierowanych do tej konkretnej grupy społecznej. Główne warunki posiadania rachunku studenckiego to:

– ukończenie 18 roku życia, lecz nieprzekroczenie 26 roku życia ( w niektórych bankach górną granicę stanowi wiek 24 lata, nie ma tu jednej reguły);
– posiadanie statusu studenta.

Konta studencie często zwolnione są z opłat z tytułu prowadzenia rachunku oraz korzystają z wielu innych profitów, trzeba jednak pamiętać, iż korzystanie z takiego typu konta jest ograniczone w czasie. W umowach studenckich rachunków bankowych często jest zapis, iż wraz z osiągnięciem przez posiadacza konta 26 roku życia, rachunek przechodzi automatycznie w standardowe konto dla osób dorosłych niebędących studentami, ze wszelkimi tego konsekwencjami. Oznacza to, że były student może nawet nie zdawać sobie sprawy, iż wraz z chwilą, kiedy zakończył studia wyższe, jest zobligowany do ponoszenia określonych kosztów z tytułu prowadzenia rachunku bankowego, który do tej pory nie wiązał się z takimi kosztami. Z takich rzeczy warto zdawać sobie sprawę wcześniej, by potem uniknąć przykrych niespodzianek.

Konto bankowe studenckie- porównaj w rankingu!

Po to stworzono wirtualny ranking studenckich kont bankowych, by młody człowiek nie czuł się zagubiony i zakłopotany w plątaninie rozmaitych ofert. Studenci często wybierają takie banki, które mają najbardziej krzykliwe reklamy lub cieszą się największą popularnością wśród kolegów i koleżanek, ale nie tędy droga. Najważniejsze to dostosowanie konta do swoich potrzeb i preferencji. Można wybrać mniej znany bank, ale za to na korzystniejszych zasadach. W internetowym rankingu rachunków bankowych dla studentów można sprawdzić m.in.:

– który bank nie pobiera prowizji za otwarcie i prowadzenie konta;
– który bank nie pobiera opłat za przelewy (zarówno internetowe, jak i zlecane bezpośrednio w oddziale banku);
– który bank wydaje za darmo kartę płatniczą i pozwala bezpłatnie wypłacać gotówkę w różnych bankomatach;
– etc.

Banki, reklamujące swe usługi, zazwyczaj skupiają się wyłącznie na zaletach danego produktu, natomiast porównywarka internetowa pokazuje oferty w całej okazałości, analizując, zarówno ich mocne, jak i słabsze strony. W ten sposób nie damy się nabrać na tzw. haczyki, które napotkać można w niemalże każdej umowie z instytucją finansową, która przecież nie świadczy swych usług charytatywnie, lecz także musi na nich zarabiać. Trzeba przede wszystkim mieć tego świadomość i patrzeć na wszelkie oferty kompleksowo. Należy wykazać również odrobinę krytycyzmu i obiektywizmu. Sprawdzając dokładnie ofertę danego banku uchronimy się np. przed wyborem konta, które ma narzucony wymóg comiesięcznych wpływów i tylko wówczas jest darmowe, gdy ten wymóg jest spełniony. Dla studentów, którzy często uzyskują dość nieregularne dochody, może to być warunek abstrakcyjny, którego nie będą w stanie spełnić, a co za tym idzie poniosą zupełnie niepotrzebne opłaty z tytułu niewywiązywania się z warunków bezpłatnego konta. Takie niuanse lepiej zatem wyjaśniać przed podpisaniem umowy z bankiem.

Studenckie konto bankowe- zalety

Studenci otrzymują środki finansowe z różnych tytułów. Jak wspomniano, mogą podjąć pracę zarobkową i otrzymywać wynagrodzenie za nią. Mogą także otrzymywać stypendium naukowe z uczelni lub pomoc materialną od rodziców, mieszkających w innym mieście. W takich wypadkach zawsze przydaje się konto bankowe. Na rachunku gromadzone środki są bezpieczne, student ma do nich swobodny dostęp i może w każdej chwili z nich skorzystać, a osoby trzecie mogą z kolei w komfortowy sposób przekazać środki studentowi. Konto studencie może się także przydać jako narzędzie służące do obrotu funduszami otrzymywanymi w ramach kredytu studenckiego dla młodych ludzi o bardzo ubogich zasobach, których nie byłoby inaczej stać na studiowanie i samodzielne utrzymanie się w trakcie nauki.