Kalkulator zdolności kredytowej

Banki stanowią swego rodzaju instytucje zaufania publicznego, ponieważ dokonują obrotu pieniędzmi swoich klientów, którzy najchętniej na lokatach widzieliby spore zyski. Banki nie udzielają zatem kredytów pochopnie, lecz najpierw dokładnie sprawdzają sytuację finansową klienta i określają jego zdolność kredytową, innymi słowy, sprawdzają, czy dana osoba będzie w stanie spłacić zobowiązanie, które chce zaciągnąć.

Na pojęcie zdolności kredytowej składają się liczne czynniki. Są to m.in.:

– cechy personalne i osobowościowe potencjalnego klienta (wiek, stan cywilny, status mieszkaniowy, wykonywana profesja);
– uzyskiwane miesięcznie dochody (to, z jakiego tytułu otrzymujemy dochód również ma znaczenie niepoślednie);
– miesięczne wydatki na jedzenie, opłaty, odzież, etc.;
– suma innych zobowiązań w bankach lub odrębnych instytucjach finansowych;
– limity zadłużeniowe na kartach debetowych czy kredytowych;
– inne stałe miesięczne wydatki (np. na rozmaite kursy czy rozrywki);
– historia kredytowa potencjalnego klienta.

 

Można powiedzieć, że zdolność kredytowa (bądź jej brak) stanowi wypadkową tychże czynników. Bank dokonuje bowiem bilansu naszych zysków i strat, by móc stwierdzić, czy będziemy dysponowali wolnymi środkami na spłatę ewentualnego nowego zobowiązania. Zanim jednak udamy się do banku sami możemy wstępnie pokusić się o obliczenie zdolności kredytowej. Jest to niezwykle proste, jeśli użyjemy internetowego kalkulatora zdolności kredytowej.

Oblicz zdolność kredytową

By dowiedzieć się, czy mamy zdolność do zaciągania nowych zobowiązań, wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań w formularzu przeliczeniowym. Należy zatem wskazać liczbę osób znajdujących się we wspólnym gospodarstwie domowym (w tym także małoletnie dzieci), wysokość dochodu wszystkich domowników, którzy taki dochód osiągają (oczywiście dla banków liczą się jedynie legalne źródła dochodu) oraz stałe miesięczne wydatki rodziny na życie, opłaty, inne kredyty czy zadłużenia. Kalkulator zdolności kredytowej błyskawicznie dokona stosownych obliczeń i wskaże nam, czy możemy się starać o kredyt, a jeśli tak, to na kredyt w jakiej wysokości możemy hipotetycznie liczyć. Oczywiście taka symulacja nie zastąpi wizyty w banku, która wiąże się z dostarczeniem dokumentów poświadczających dochód, a także ze sprawdzeniem wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej.

Zdolność kredytowa kalkulator

Wirtualny kalkulator zdolności to sprytne i przemyślane urządzenie, które pozwala szybko zorientować się w swojej indywidualnej sytuacji ekonomicznej. Jeśli obliczanie zdolności kredytowej online wypadnie niezbyt dobrze, jest wielce prawdopodobne, iż nasza wizyta w siedzibie banku także nie zakończy się sukcesem. Warto jednak sprawdzać swoją zdolność kredytową w kalkulatorze, ponieważ stanowi on narzędzie, które może dać nam do myślenia, że należy podjąć działania zmierzające do poprawy swojej zdolności kredytowej, jeżeli wiemy, że w przyszłości będziemy potrzebowali wsparcia finansowego z banku np. na remont, czy zakup samochodu. Gdy zdamy sobie sprawę, że nasza zdolność kredytowa nie kształtuje się na zadowalającym poziomie, dobrze jest od razu podjąć czynności, mające na celu poprawę sytuacji, zamiast czekać, aż znajdziemy się pod ścianą i na gwałt będziemy potrzebowali dodatkowych środków pieniężnych. Wówczas może się bowiem okazać, że bank odmówi udzielenia kredytu, a my nie będziemy już mieli czasu na poprawę zdolności kredytowej. Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyczne dbanie o kształtowanie własnej zdolności kredytowej na optymalnym pułapie. Możliwe jest to przede wszystkim za sprawą zasięgania informacji o samym sobie w BIK-u, zanim zrobi to bank. W ten sposób, nawet, gdyby zdarzyło nam się zapomnieć o spłacie jakiegoś zobowiązania, jesteśmy w stanie szybko zareagować i uregulować zaległe płatności, a tym samym wyczyścić negatywną historię kredytową, i zatrzeć niemiłe wrażenie. Kalkulator zdolności spełnia zatem ogromnie ważne zadanie- buduje naszą świadomość własnej sytuacji ekonomicznej i pozwala tę sytuację kontrolować w sposób przemyślany i przewidujący.

Kalkulator zdolności kredytowej hipoteczny

Nawet, jeśli nie mamy imponującej zdolności kredytowej, zazwyczaj możemy zaciągać drobne zobowiązania w bankach. Sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej, gdy staramy się o kredyt na dom lub mieszkanie. W tym przypadku w grę wchodzą bowiem zwykle ogromne kwoty i długie okresy kredytowania, co dla banku wiąże się z większym ryzykiem. Nic więc dziwnego, że kredytodawca chce się odpowiednio zabezpieczyć. Kalkulator zdolności kredytu hipotecznego dostępny na stronie internetowej pozwoli nam wstępnie zorientować się, czy w ogóle mamy jakiekolwiek szanse, by o ten szczególny rodzaj wsparcia finansowego się ubiegać. Uruchamiając kalkulator zdolności hipotecznej otrzymamy również informacje o maksymalnej wysokości kredytu, o który możemy się starać oraz o wysokości miesięcznej raty. To da nam przybliżony obraz kosztów związanych z kredytem na nieruchomość i pozwoli upewnić się, czy poradzimy sobie z jego spłatą. Miesięczne raty związane z hipoteką są niemałe i stanowią często wyzwanie logistyczne dla domowego budżetu, dlatego warto skorzystać z narzędzia kalkulator zdolności kredytowej hipoteka. Kredyty mieszkaniowe są zresztą obecnie niezwykle popularne. Mało kto dysponuje bowiem gotówką na zakup własnego lokum, a każdy chciałby mieć dom na własność, by nie musieć płacić czynszu, czy bać się nagłej utraty dachu nad głową. Kredyt hipoteczny kalkulator zdolności kredytowej jest zatem hasłem często wpisywanym do wyszukiwarek internetowych.

Sposoby na poprawę zdolności kredytowej

Osoby, które w kalkulatorze zdolności kredytowej wypadły kiepsko muszą pamiętać o fakcie, iż zdolność kredytowa jest zmienna, a jej słaby wynik w danym momencie wcale nie musi oznaczać, że już zawsze tak będzie. Istnieje cały szereg metod pracy nad poprawą swojej zdolności do zaciągania zobowiązań, jak np.:

– kupowanie drobnego sprzętu na raty i spłacanie ich w terminie (budowanie pozytywnej historii kredytowej jest szczególnie ważne w przypadku młodych ludzi, którzy nie zaciągali wcześniej zobowiązań, więc dla banku stanowią wielką niewiadomą);
– bezwzględne spłacanie dotychczasowych zobowiązań;
– regularne sprawdzanie swojej historii kredytowej w BIK-u oraz spłacanie ewentualnych zaległości;
– znalezienie poręczyciela lub współkredytobiorcy;
– zwiększenie swoich dochodów (np. poprzez podjęcie dodatkowej pracy);
– zgromadzenie oszczędności, które można przeznaczyć na wkład własny w przypadku kredytu opiewającego na sporą sumę;
– skorzystanie z innych produktów banku (np. oszczędnościowe konto bankowe czy lokata).

Powyższe działania nie gwarantują jeszcze, że dany bank udzieli nam kredytu, lecz są pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia wysokiej zdolności kredytowej w przyszłości. Czasem, jeśli oczywiście nie mamy przysłowiowego noża na gardle, z wnioskiem kredytowym należy się wstrzymać przez kilka miesięcy. Może się bowiem okazać, że po takim czasie nasza zdolność kredytowa zmieni się znacząco na naszą korzyść. Pośpiech nigdy zresztą nie jest wskazany przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji związanych z zaciąganiem zobowiązań finansowych, ponieważ w ten sposób można tylko wpędzić się w poważne tarapaty.

Kalkulator zdolność kredytowa

Możliwość wstępnego wyliczenia swojej zdolności kredytowej to świetna opcja dla wielu ludzi, którzy mieli w przeszłości problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. W ich przypadku wizyta w banku mogłaby bowiem wiązać się z przykrością i swego rodzaju upokorzeniem. Kalkulator zdolności kredytowej daje natomiast możliwość dyskretnego sprawdzenia swej sytuacji w zaciszu domowym. Gdyby natomiast okazało się, że wynik nie będzie dla nas korzystny, zawsze mamy możliwość popracowania nad zdolnością kredytową, wykorzystując przedstawione powyżej sposoby. Gdy już poczujemy większą pewność siebie, możemy ponownie sprawdzić zdolność kredytową w kalkulatorze i udać się do banku, kiedy nasze notowania wzrosną. Należy przy tym wszystkim jednak pamiętać, iż kalkulator online daje jedynie ogólne pojęcie, nie jest w żadnym wypadku finansową wyrocznią. Dlatego też, nawet, jeśli teoretycznie nie mamy szans na uzyskanie kredytu, może się okazać, że za sprawą negocjacji z bankiem, wsparcie otrzymamy, tylko np. zostanie nam przyznana niższa kwota, aniżeli ta, o którą pierwotnie się ubiegaliśmy. Warto zatem korzystać z kalkulatora, ale warto też rozmawiać z pracownikami banku, którzy zawsze mogą podpowiedzieć jakieś sprawdzone rozwiązania.