Wiele rodzin marzy o tym, by mieć własne miejsce na ziemi. Już młodzi ludzie, będący na początku swej kariery zawodowej, planują zakup domu bądź mieszkania. Posiadanie własnej nieruchomości jest bowiem jedną z najlepszych inwestycji w przyszłość. Podczas, gdy koszty wynajmu sięgają horrendalnych kwot i uniemożliwiają jakiekolwiek gromadzenie oszczędności, własne cztery ściany dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także zapewniają spokojną przystań na stare lata. Nawet osoby, które mieszkają jeszcze z rodzicami lub znalazły ciepły kąt u krewnych, chcą się usamodzielnić i uniezależnić od innych ludzi. Własna nieruchomość daje zatem satysfakcję i poczucie zaradności życiowej. Nie każdego jednak stać na zakup nawet niewielkiego mieszkanka. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego, choć sam fakt, iż posiadamy w danym banku konto bankowe jeszcze nie determinuje przyznania środków na zakup domu z tej konkretnej instytucji.
Specyfika kredytu hipotecznego
Uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości jest obwarowane rygorystycznymi zasadami, co wynika ze szczególnej natury tego rodzaju wsparcia finansowego. Cechami specyficznymi kredytów hipotecznych są bowiem:
– stosunkowo wysokie kwoty kredytu;
– wydłużony okres kredytowania (10,20, czy 30 lat);
– zabezpieczenie kredytu poprzez zapis hipoteczny (w praktyce oznacza to, że nieruchomość staje się naszą własnością de facto po spłacie całości zadłużenia);
– czasem banki wymagają dodatkowych zabezpieczeń (ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków losowych, etc.).
Wszystkie te czynniki powodują, że banki bardzo szczegółowo sprawdzają klientów wnioskujących o kredyt hipoteczny i wiele wniosków odrzucają z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej tych osób. Jeśli jednak twój bank odmówił ci kredytu na zakup upragnionego domu, sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Funkcjonalny kalkulator hipoteczny pomoże ci sprawdzić inne dostępne opcje.
Kredyt hipoteczny 2020 kalkulator
Kalkulator dostępny online to narzędzie obliczeniowo-porównawcze, które daje możliwość sprawdzenia, gdzie i na jakich zasadach można otrzymać wsparcie finansowe pod hipotekę. Należy pamiętać, że zaciąganie jakiegokolwiek zobowiązania, choćby opiewało na stosunkowo niewielkie kwoty, rodzi konieczność jego spłaty. Trzeba zatem kwestię gruntownie i rzetelnie przemyśleć. Kalkulator daje możliwość racjonalnego spojrzenia na sprawę i niepodejmowania decyzji pod wpływem impulsu, czy nadmiernych emocji. Ważne jest, by miesięczne zobowiązanie nie przekraczało bądź nadmiernie nie obciążało naszych przychodów.Oznacza to, iż warto zaciągać tylko takie kredyty, co do których mamy pewność, że będziemy je w stanie spłacić. Kredyt hipoteczny symulacja to funkcja kalkulatora, która pozwoli z góry przewidzieć, ile dany kredyt będzie nas w ostatecznym rozrachunku kosztował. Podjęcie decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego winno zatem nastąpić dopiero po dokonaniu kompleksowej analizy jego warunków i kosztów z nim związanych.
Co możemy obliczyć za pomocą kalkulatora hipotecznego?
Obliczanie kredytu hipotecznego jeszcze nigdy nie było tak proste. W kalkulatorze internetowym w odpowiednich polach wpisujemy informacje zgodne z naszymi osobistymi preferencjami (jak rodzaj kredytu, kwota, która nas interesuje, czy okres kredytowania), a system generuje dla nas propozycje kredytowe spełniające postawione kryteria. Używając kalkulatora, jesteśmy w stanie uzyskać następujące informacje:
– wysokość poszczególnych rat kredytu;
– wysokość kosztów związanych z danym kredytem;
– długość okresu kredytowania;
– stopę oprocentowania;
– informacje o charakterze rat (równe bądź malejące).
Kalkulator kosztów kredytu hipotecznego ma ogromne znaczenie, ponieważ pokazuje nam realne zadłużenie. To ważne, gdyż wielu wnioskodawców zapomina o tym, iż wysokość uzyskanego wsparcia finansowego to jedno, ale ostatecznie trzeba będzie przecież spłacić znacznie wyższą sumę. Często osobom zaciągającym zobowiązania w bankach lub innych instytucjach finansowych brakuje wyobraźni, cieszą się, że otrzymali kredyt, a jeśli chodzi o konieczność jego spłaty, myślą w sposób magiczny, że „jakoś to będzie”. Tymczasem o spłacaniu zobowiązania trzeba pomyśleć już w momencie zaciągania go. Kredyt kalkulator hipoteczny to rozwiązanie pozwalające przewidywać konsekwencje podejmowanych przez siebie decyzji. Korzystając z kalkulatora mamy bowiem pewność, że dokładnie znamy wysokość naszego zobowiązania i nic nas w przyszłości nie zaskoczy.
Rata hipoteki dostosowana do twoich możliwości
Każdy, kto chce uczciwie przygotować się do zaciągnięcia zobowiązania hipotecznego, powinien w pierwszej kolejności zastanowić się, jaką ratę miesięcznie będzie w stanie płacić.W tym celu należałoby zsumować wszystkie swoje miesięczne dochody (lub np. wspólne dochody małżonków, jeśli razem starają się o kredyt) oraz wszelkie wydatki dokonywane w skali miesiąca (należy tu ująć nie tylko wysokość stałych opłat, czy innych zobowiązań, ale także środki wydatkowane na jedzenie, ubranie i wszystko, co związane z codzienną egzystencją). Po dokonaniu swoistego bilansu zysków i strat, będziemy w stanie dostrzec, ile pieniędzy miesięcznie nam zostaje i czy w ogóle pozostajemy „na plusie”. Jeżeli tak, wówczas możemy rozważyć zaciągnięcie zobowiązania finansowego w postaci kredytu hipotecznego. Funkcja kalkulatora kredyt hipoteczny oblicz ratę pozwoli sprawdzić, czy któraś z ofert instytucji finansowych zakłada płatność w ratach nieprzewyższających naszych zasobów. Kalkulator rat hipotecznych ma za zadanie porównanie wysokości miesięcznych płatności w poszczególnych bankach tak, abyśmy mogli dokonać wyboru propozycji mieszczącej się w naszym zasięgu finansowym. Wygodna porównywarka pokaże nam wszelkie dostępne opcje korespondujące z naszymi potrzebami i zdolnościami ekonomicznymi. Rata kredytu hipotecznego kalkulator stanowi klarowną i przejrzystą informację zwrotną dla potencjalnego wnioskodawcy, pozwala bowiem odpowiedzieć na pytanie najważniejsze: czy daną osobę stać na zaciągnięcie kredytu pod hipotekę, a jeśli tak, to jakie ma możliwości w tym zakresie.
Zaplanuj z góry spłatę kredytu
Kalkulator spłaty kredytu hipotecznego zilustruje nam wstępny harmonogram, zgodnie z którym należy regulować dane zobowiązanie. By uzyskać informacje dotyczące wysokości kredytu w ujęciu miesięcznym wystarczy wybrać opcję kredyt hipoteczny rata. W ten sposób nic nie umknie naszej uwadze, a my będziemy mogli tak rozplanować nasze miesięczny wydatki, by wystarczyło funduszy na regularne spłacanie kredytu mieszkaniowego. Dzięki usłudze kalkulator kredyty hipoteczne, wielu ludzi nauczyło się mądrego i oszczędnego gospodarowania swoimi funduszami. Okazuje się bowiem, że spłacanie rat hipotecznych, przy przemyślanym i inteligentnym planowaniu, wcale nie musi oznaczać założenia sobie na szyję symbolicznej pętli finansowej. Wiele rodzin jest w stanie sprawnie funkcjonować i żyć na godnym poziomie, przy jednoczesnym spłacaniu hipoteki. Kredyt pod hipotekę kalkulator pełni zatem często funkcję edukacyjną, która procentuje w dalszej perspektywie czasowej. Kredytobiorcy uczą się bowiem logistyki budżetowej w obrębie własnego gospodarstwa domowego. W ten sposób wielu ludzi jest w stanie uniknąć kłopotów i pułapek kredytowych.
Znajdź optymalną ofertę
Największą zaletą hipotecznego kalkulatora online jest porównywanie propozycji wielu wiodących na rynku kredytodawców. Dzięki temu możemy spojrzeć na sytuację na rynku finansowym w sposób holistyczny i zyskać gwarancję, że nie ominą nas najbardziej atrakcyjne, czy preferencyjne oferty. Korzystanie z kalkulatora daje nam też podstawową wiedzę na temat produktów bankowych i przemawiające na naszą korzyść argumenty w negocjacjach z przedstawicielami instytucji finansowej. Kalkulator jest bowiem narzędziem rozpoznawczym i orientacyjnym, lecz bez wizyty w oddziale banku oraz bez dostarczenia wymaganych dokumentów się nie obejdzie. Wirtualny kalkulator sprawi, że udamy się tam profesjonalnie przygotowani do rozmowy i będziemy się świetnie orientować w kluczowych kwestiach, tym samym robiąc dobre wrażenie na bankowych analitykach. Pamiętajmy jednak, że internetowy kalkulator stanowi jedynie narzędzie poglądowe, więc w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z warunkami hipoteki, mamy prawo, a nawet obowiązek, uzyskania informacji i wyjaśnień w siedzibie banku, oczywiście przed podpisaniem umowy kredytowej. Jeśli, mimo starań pracowników banku, sytuacja nadal nie jest jasna, zawsze mamy możliwość skonsultowania umowy, którą chcemy zawrzeć z prawnikiem. Złota zasada mówi, by absolutnie nie podpisywać umów, których do końca nie rozumiemy bądź, co do których nie jesteśmy w pełni przekonani.