Darmowe konta bankowe

Darmowe konto bankowe – rodzaje

W zasadzie jeśli chodzi o warianty darmowych kont bankowych, do dyspozycji mamy:

1. Rachunki rozliczeniowe-ten rodzaj konta służy do otrzymywania należności, regulowania zobowiązań.

2. Rachunek oszczędnościowy-zazwyczaj forma konta podpięta pod standardowy ROR. Służy głównie do odkładania pieniędzy przez jego posiadacza. Od standardowego rachunku różni się głównie tabelą opłat. Przelewy z takiego konta mogą kosztować od pięciu do dziesięciu złotych. Konto oszczędnościowe posiada kapitalizację roczną, wynoszącą obecnie od trzech procent w górę. Zazwyczaj zakładane w celu nabycia umiejętności oszczędzania pieniędzy przez posiadaczy konta, aniżeli oszczędzania, ponieważ postępująca inflacja sprawia, że właściwie pieniądze są zamrożone a ich kwota znacząco się nie zwiększa. Bardzo przydatna forma wyrabiania nowych nawyków.

3. Rachunki powiernicze-zazwyczaj rodzaj konto służący do gromadzenia środków pieniężnych powierzonych właścicielowi rachunku na podstawie konkretnej, ekstraordynarnej umowy przez osobę trzecią.

Umowa dotycząca rachunku bankowego zawierana jest w formie piśmiennej. Zazwyczaj odbywa się to w najbliższej filii banku. Jednakże, jest grupa osób, które na przykład mieszkają na wsi lub z daleka od miast, w których zlokalizowane są instytucje finansowe. W takim przypadku istnieje możliwość zawarcia umowy podczas przybycia kuriera do miejsca naszego zamieszkania.

W przypadku osób dorosłych, podpisanie umowy przebiega całkowicie sprawnie. Jednakże, gdy mamy do czynienia z osobą niepełnoletnią, która zakłada taki rodzaj konta, musi się to odbywać zgodnie z przepisami prawnymi. W takim wypadku podpisanie takiej umowy odbywa się przy udziale rodziców lub opiekunów prawnych. Dotyczy to jedynie dwóch rodzajów kont:konta dla dzieci i dla młodzieży. Konto dla dzieci to oferta skierowana dla osób poniżej trzynastego roku życia. Konto dla młodzieży obejmuje osoby od trzynastego do osiemnastego roku życia. W takim przypadku, w zależności od wyboru rodziców, osoba niepełnoletnia może korzystać ze swojego konta tylko na wyłączność. Zarządzanie takim kontem może odbywać się także na drodze subkonta podpiętego do konta rodziców. Oznacza to, że opiekuni prawni mają pełen wgląd do finansów i wszelkich operacji związanych z zarządzeniem kontem przez osobę, która nie ukończyła osiemnastego roku życia.

Co warto jeszcze wiedzieć o ROR-rze? Ważne rzeczy dotyczące internetowego rachunku bankowego:

1.Bank zobowiązany jest do wszystkich czynności poleconych przez posiadacza konta rachunku automatycznie. Jeśli zdarzy się sytuacje, w której instytucja finansowa nie zrealizuje poleconego przez posiadacza rachunku operacji, odpowiada za wszystkie szkody związane z niewypełnieniem czynności zawartych na umowie.

2. Bank zobowiązany jest do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa w kontekście szeroko pojętych operacji związanych z zarządzaniem rachunkiem bankowym jego posiadaczowi.

3. Instytucja finansowa zobowiązana jest do zachowania tajemnicy bankowej. Jest to zastrzeżenie wszystkich informacji związanych z czynnościami przeprowadzanymi na wybranym IBAN-ie. Przykładowo:posiadając numer konta pewnej osoby i próbując zdobyć w banku informacji na temat właścicielka tego rachunku, nie uzyskamy żadnych danych, ze względu na dochowanie tajemnicy bankowej.

4. Jeśli w ciągu dwóch lat nie dokonano na koncie bankowym żadnych obrotów, a stan salda nie przekracza kwoty minimalnej, to umowa podlega rozwiązaniu na podstawie umowy zawartej podczas zakładania rachunku standardowego przez jego posiadacza. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, jednakże bank nie może pozwolić sobie na obsługę i dbanie o rodzaj rachunku, który nie przynosi mu absolutnie żadnych zysków ze względu na brak operacji finansowych.

Darmowe konto osobiste

Z racji globalizacji społeczeństwa i postępującej gospodarki wolnorynkowej zakładanie kont w bankach i podpisywanie umów z dużymi korporacjami stało się całkowicie darmowe. Konkurencja prześciga się w swoich coraz to doskonalszych ofertach, próbując zdobyć klientów. Marże są coraz bardziej atrakcyjne dla osób prywatnych jak i firm. Oferty niegdyś wyjątkowe stały się teraz najzwyklejszą, przeciętną normą.

Darmowe konto internetowe

W raz z postępem technologicznym zaczęły powstawać konta internetowe, które bardzo ułatwiają sprawę posiadaczom kont. Prowadzenie rachunku przez internet jest bardzo proste i pozwala zaoszczędzić dużo czasu, aniżeli każdą usługę prowadzić poprzez zlokalizowaną nieopodal bankową filię. Obecnie najwięcej posiadaczy ROR-ów korzysta z tego rodzaju zarządzania swoimi środkami pieniężnymi. Możemy zrealizować tutaj praktycznie każdą czynność związaną z szeroko pojętymi usługami związanymi z rachunkiem. Przelewy na inne konto, ustalanie limitów dziennych, miesięcznych, sprawdzanie swojego stanu konta bankowego i wgląd do wszystkich operacji salda.

Ponadto, banki ze względu na coraz to lepsze oferty branżowej konkurencji zaczęły urozmaicać swoje aplikacje mobilne i strony internetowe związane z zarządzaniem kont osób prywatnych. Oprócz standardowych operacji w koneksji z rachunkiem standardowym, zaczęto wprowadzać wszelkiego rodzaju usługi łączące bardzo szeroką branżę finansową. Z tego powodu w aplikacjach mobilnych i na stronach internetowych banków możemy śledzić obecny kurs walut, zdobywać informacji na temat spółek na giełdzie ,a także wchodzić w kontakt z maklerami. Patrząc na to obiektywnie, zastosowanie tego rodzaju rozwiązania było bardzo trafnym i skutecznym pomysłem. Dlaczego? A to z tego względu, że obecnie oferty banków nieznacznie różnią się ze sobą, ponieważ obecnie nie da się bardziej ciąć kosztów, tak, aby przyciągnąć do siebie potencjalnego klienta. Główną rolę grają tutaj najdrobniejsze szczegóły i detale. Z taką pomocą ogromne korporacje związane z branżą finansową są gotów wcielać rewolucyjne pomysły w życie. Świetnym porównaniem do tego procederu będzie tutaj największa scena kulturystyczna Mr Olympia. Niech potencjalny klient będzie sędzią, a prezentujący swoje mięśnie kulturyści ofertami banków. Kulturyści są do siebie bardzo, bardzo podobni, ponieważ osiągnęli maksimum na jakie pozwoliła im genetyka i cała włożona praca. Sędziowie mają duży problem z wyłonieniem zwycięzcy, ale zauważają, że jeden ma bardziej potężne łydki od drugiego. Takim tropem wybierają kulturystę z większymi nogami. Taką samą rolę grają banki, których zmaksymalizowane, atrakcyjne oferty nie mogą zostać obniżone już o żaden grosz ze względu na brak przychodu. W tym momencie główną rolę zaczynają grać szczegóły takie jak konta maklerskie, oferty i detale przyciągające swoich klientów.

Darmowe konto bankowe przez internet nie jest koniecznością

Oczywiście, ludzie są różni i pewna część woli pozostać przy starej metodzie zarządzania swoimi środkami. Powodów jest wiele, najczęściej są to ludzie starsi, którzy nie za bardzo rozumieją zjawiska i fenomenu internetu oraz związanych z tym ułatwień i oszczędności czasu. W takim wypadku muszą udać się do najbliżej zlokalizowanej filii banku i za pomocą pośrednika bankowego realizować szeroko pojęte operacje związane z rachunkiem standardowym. Jednakże, konto bankowe internetowe jest nadal najwygodniejszą możliwością obsługiwania swoich środków pieniężnych.

 

Darmowe konto bankowe ranking

Ze względu na dużą ilość konkurencyjnych banków w branży finansowej, ciężko jest ocenić który z nich wypada najlepiej na tle pozostałych. Jednakże na niezależnych stronach internetowych często tworzone są rankingi, które podsumowują najlepsze obecne oferty kierowane do osób prywatnych. Warto jednak przejrzeć kilka takich rankingów, ponieważ często w wątpliwość popada niezależność danej strony internetowej. Darmowe konto internetowe bankowe powinno jednak być absolutnie darmowe i mieć niskie marże związane z wszelkiego rodzaju przelewami (nie wliczając tutaj konta oszczędnościowego, ponieważ jest to inny rodzaj rachunku bankowego).

Najlepsze darmowe konto internetowe powinno posiadać niską sumę opłat za wszystkie operacje jakie będziemy mieli zamiar na nim przeprowadzać. Później rolę grają już tylko i wyłącznie szczegóły. Osoba zainteresowana szeroko pojętymi usługami maklerskimi, wybierze bank, którego aplikacja mobilna umożliwia ciągłą kontrolę udziałów i wykresów związanych ze spółkami na giełdzie. Inna persona, która zechce zaoszczędzić trochę pieniędzy i nauczyć skutecznie nawyku oszczędzania wybierze ofertę, która gwarantuje najwyższą roczną kapitalizację środków na tego rodzaju koncie. Jest to bardzo indywidualna kwestia , ponieważ należy kierować się tutaj odrębnymi faktami, które dla każdego, pojedynczego człowieka stanowią inną wartość. W przypadku zainteresowania tylko i wyłącznie operacjami związanymi z zarządzaniem kontem bankowym, warto jest poszukać obecnych taryf i opłat najpopularniejszych banków.

Konto osobiste darmowe

Podsumowując, konto internetowe darmowe jest teraz ABSOLUTNĄ normą wśród ofert bankowych. Założenie takiego konta nigdy nie powinno wiązać się z takimi opłatami. Oprocentowanie jakie bank pobiera za zarządzanie naszym kontem jest bardzo niskie i w praktyce zupełnie niezauważalne. Najlepsze darmowe konto bankowe powinno być wybierane według naszych najśmielszych oczekiwań i indywidualnych wymagań. Jest to bardzo ważna rzecz, ponieważ poświęcając jakąś ilość czasu na przeglądanie ofert skierowanych do osób prywatnych jesteśmy stanie wyłonić najlepszego kandydata pośród banków w zależności od naszych preferencji.

Częste korzystanie z konta bankowego może generować różne opłaty, dlatego też osoby zamierzające naprawdę intensywnie używać funkcji udostępnionych przez bank decydują się na tzw. darmowe konto bankowe. Obecnie prawie każdy bank umożliwia założenie takiego rachunku, jednak nie każda oferta jest tak samo dobra. Niektóre konta będą darmowe tylko po spełnieniu określonych warunków, inne mają zerowe opłaty jedynie w pewnym zakresie (np. za bankowość elektroniczną). W wyborze najlepszego konta osobistego pomogą różnorodne rankingi, które nietrudno znaleźć w internecie. Można również zwrócić się do doradcy.

Darmowe konto bankowe przez internet

Chociaż produkt znany jako darmowe konto bankowe jest oferowany obecnie przez prawie każdy bank, nie oznacza to, że darmowe są wszystkie możliwe operacje. Konta bywają darmowe w różnych zakresach, dlatego też podczas dokonywania wyboru należy zdecydować się na takie, którego zakres bezpłatnych usług jak najlepiej trafia w potrzeby i oczekiwania klienta. Trzeba też dokładnie przeanalizować dokumenty przedstawiające dokładny koszt korzystania z konta – na przykład tzw. tabelę opłat. Z pewnością będzie tam wykaz operacji, które wymagają wniesienia pewnej opłaty (czasami można jej uniknąć). Najczęściej spotykane koszty dotyczą:

  • korzystania ze wszystkich bankomatów
  • korzystania z karty
  • wydania nowej karty w przypadku zgubienia lub zniszczenia poprzedniej, albo po upływie czasu jej ważności
  • przelewu walutowego

Z tego wynika, że nawet zakładając w pełni darmowe konto internetowe trzeba się liczyć z tym, że niektóre operacje będą płatne. Należy tak wybrać konto, by były to te, które przydają się najrzadziej. Niekiedy w tym celu trzeba zagłębić się w dokumenty, które każdy zainteresowany może znaleźć na stronie internetowej banku lub otrzymać od przedstawiciela podczas rozmowy.

Darmowe konto osobiste

Bardzo wiele banków zawiera z klientami rodzaj umów lojalnościowych. Zakładając konto bankowe darmowe z wieloma dodatkowymi możliwościami, klient musi spełniać określone przez bank warunki. Niekiedy jest to, na przykład, tylko aktywne korzystanie z rachunku. Można też spotkać się z wymogiem dotyczącym:

  • wykonania określonej ilości płatności kartą w ciągu miesiąca (najczęściej trzech)
  • wykonania transakcji przez internet
  • zrealizowania określonej ilości wypłat w bankomatach
  • uzyskaniu konkretnej wysokości wpływów na konto w ciągu miesiąca.

Gdy klient spełni dane warunki, w określonym miesiącu nie ponosi żadnych opłat z tytułu korzystania z rachunku. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, opłaty naliczane są w zwyczajowy sposób zgodnie z tabelą.

Konto bankowe za darmo

Korzystne warunki związane z brakiem opłat związane są przeważnie z bankowością elektroniczną. Dużo łatwiej znaleźć darmowe konto bankowe przez internet niż założyć takie z zamiarem korzystania wyłącznie z oddziału i bankomatu. Obecnie banki oferują bardzo dużo klientom zainteresowanym głównie przelewami przez internet, dokonywaniem transakcji bezgotówkowych itd. Z tej przyczyny darmowe pierwsze konto bankowe internetowe w swojej ofercie ma prawie każda licząca się placówka. Oprócz braku opłat za szybkie przelewy, przelewy blue cash bądź inne usługi będące „na topie”, posiadacze tego typu kont zyskują również wiele zabezpieczeń pozwalających im na swobodne używanie rachunku na wielu różnych urządzeniach. Można logować się do swojego serwisu transakcyjnego na komputerze stacjonarnym, tablecie, smartfonie itd. Dostępne są także różne aplikacje umożliwiające szybkie sprawdzenie stanu konta lub ostatnich wpływów na rachunek z dowolnego miejsca na świecie.

Konto bankowe darmowe

Ponieważ konkurencja rośnie, banki starają się oferować klientom coraz więcej ciekawych usług. Jak to pogodzić z brakiem opłat za prowadzenie i korzystanie z rachunku? To proste. Zakładając konto osobiste darmowe i posiadające wbudowane atrakcyjne dla klienta usługi, trzeba od razu się nimi zainteresować. Jest bardzo prawdopodobne, że pracownik banku dopasuje ofertę tak, by klient mógł mieć swoje ulubione rozwiązania zupełnie za darmo. Praktycznie w każdej placówce można założyć rachunek o jednym z wybranych typów, które różnią się między sobą dość istotnymi szczegółami. Tak samo można postąpić, zakładając konto przez internet. Wtedy trzeba zaznaczyć ciekawe usługi w formularzu, dzięki czemu będą one podpięte w ramach pakietu i najprawdopodobniej darmowe lub dużo tańsze.

Konto za darmo

Klienci zainteresowani możliwością dokonywania wielu transakcji i innych operacji przez internet, czy to z komputera, czy też za pomocą innego urządzenia mobilnego, zwracają uwagę głównie na koszt przelewów, wypłat, tworzenia zleceń stałych itd. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wiele innych możliwości konta, które będą generowały mniejsze lub większe opłaty. Są to niekiedy wygodne, potrzebne rozwiązania. Godne wspomnienia są chociażby alerty – rodzaj powiadomień, dzięki zastosowaniu których ma się możliwość otrzymywania smsów lub e-maili w sytuacji, gdy:
– pojawi się nowa wpłata na koncie
– rachunek zostanie obciążony (zrealizuje się przelew należący np. do zlecenia stałego)
– nastąpi próba logowania do serwisu transakcyjnego
– ktoś wypłaci pieniądze kartą, itd.
Warto wypróbować tego rodzaju rozwiązania, nawet jeśli będą one trochę kosztować. Niekiedy można ominąć koszty, na przykład w sytuacji, gdy bank nie nalicza opłat za alerty w przypadku odpowiednio intensywnego korzystania z konta. Alerty można włączyć samodzielnie w serwisie transakcyjnym bądź zdecydować się na nie podczas rozmowy z doradcą w oddziale banku.

Problematyczna konkurencja

Z punktu widzenia klienta najlepsze darmowe konto bankowe powinno być szybkie, wygodne i oczywiście naprawdę bezpłatne. Z punktu widzenia banku – zwolnienie z wszystkich opłat kompletnie się nie opłaca. Dlatego też zbyt optymistyczne reklamy ofert mogą okazać się zwodnicze, a brak opłat jedynie pozorny lub od czegoś uzależniony. Jak znaleźć złoty środek? Rozwiązaniem są oczywiście bardzo pomocne narzędzia, dostępne dla każdego użytkownika internetu. Są to różnego rodzaju rankingi. Jeśli ktoś chce założyć korzystnie darmowe konto internetowe, ranking będzie mu wręcz niezbędny. I ważne – ma to być aktualny ranking. Te najlepsze są naprawdę często aktualizowane, wskutek czego oferują wyłącznie prawdziwe, sprawdzone dane.
Dlaczego jest to tak ważne? Każdy bank pragnie przyciągnąć do siebie jak największą ilość klientów. Oczywiście będzie to realizował dzięki reklamie i odpowiednim rozwiązaniom marketingowym. Korzystanie z pomocy pracownika lub doradcy nie rozwiązuje problemu, gdyż są to osoby zatrudnione przez daną placówkę i chcą dla niej jak najlepiej. Trzeba oprzeć się na źródłach zewnętrznych, dzięki czemu uzyska się obiektywny pogląd na sytuację rynkową i oceni ofertę danego banku w porównaniu do innych. Może się wtedy okazać, że wybrane konto osobiste darmowe wcale nie jest, a w zestawieniu z konkurencją jest bardzo drogie.

Ranking rankingowi nierówny

Korzystając mądrze z rankingów, można założyć najlepsze darmowe konto bankowe bez wychodzenia z domu i bez przepłacania na usługi doradcy. Rankingi znaleźć można na specjalnych stronach, które przeznaczone są wyłącznie na tego rodzaju statystyki, ale często występują także jako integralny dodatek do witryn tematycznych. Wybierając jedno z takich narzędzi, trzeba sprawdzić, czy jest ono niezależne (nie promuje nadmiernie produktów konkretnego banku) i aktualne. Specyfika darmowych kont często się zmienia, dlatego też posiłkując się nieaktualnym rankingiem można pominąć bardzo korzystne oferty, zaciekawiając się inną. Istotne dla klienta, zwłaszcza nowego, jest też rozbudowanie rankingu. Im więcej informacji w tabeli, tym lepiej będzie porównać ze sobą poszczególne propozycje darmowych kont internetowych. Dla większej czytelności i wygody, klienci niekiedy mogą wybrać, które kolumny tabeli są dla nich najbardziej interesujące i tylko pod tym kątem przeglądać i porównywać oferty. Chociaż rankingi to bardzo pomocne narzędzia, mają być tylko wsparciem, a nie wyrocznią. Zanim podpisze się jakąkolwiek umowę, trzeba zweryfikować, czy dane z tabeli pokrywają się ze szczegółami konta proponowanego przez bank.

Uwaga na umowy

Podpisując umowę w oddziale banku, lub (choć rzadziej) korzystając z internetu, wielu klientów ma zwyczaj składać podpisy bez większej weryfikacji treści. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo niekiedy w ten sposób można przegapić informacje o opłatach – bywają one wypisane u dołu strony, do tego dość drobnym drukiem. Przeciętna osoba może mieć też nieco problemów z dokładnym zrozumieniem wszystkich zapisów umowy, więc idealnie byłoby wcześniej skonsultować z kimś bardziej doświadczonym różne niepokojące informacje. Oczywiście nie zawsze jest na to czas. Mając jednak chwilę, warto wgłębić się bardziej w umowę, zwracając też uwagę na wszelkie dodatkowe tabele i aneksy. Jest to dobry moment na to, by zapytać pracownika banku o wiele szczegółów, które budzą wątpliwości – pracownik powinien wszystko wytłumaczyć, a jeśli coś nie zgadza się z wizją i potrzebami klienta, można jeszcze zmienić decyzję, póki nie zostały złożone podpisy.

Zmiany, zmiany

Konto, które podczas zakładania było prawie całkowicie darmowe, nie musi takim pozostać. Dlatego nawet po staniu się szczęśliwym właścicielem atrakcyjnego rachunku trzeba trzymać rękę na pulsie. Banki co pewien czas modyfikują ofertę, a po każdej takiej zmianie klienci otrzymują dokumentację wraz z wykazem modyfikacji. Warto zajrzeć do przysłanych plików, a niestety większość osób ignoruje je i później zgłasza do banku pretensje, że coś kosztuje, a wcześniej nie kosztowało. Zapoznając się z dostarczanymi dokumentami, można w porę zrezygnować z niektórych funkcjonalności, ewentualnie – w sytuacji wymagającej takiego kroku – całkowicie zrezygnować z konta. Szczególnie należy zwracać uwagę na tabele i dane dotyczące procentowych modyfikacji niektórych kosztów. Niekiedy bank wprowadza też nowe warunki, które trzeba spełnić, żeby w dalszym ciągu móc zupełnie za darmo korzystać ze swojego konta osobistego.